Õhtu tulvil tantsu, muusikat ja ilu: balletikoolide gala Rakveres

with Kommentaare pole

Rakveres liuglevad baleriinid võidu lumehelvestega. Küll mitte keset hangesid, vaid Rakvere teatris, kus esmaspäeval, 26. veebruaril algusega kell 18 leiab aset Eesti balletikoolide galakontsert. Vürtsi lisavad külalised Prahast.

Galakontserdil astuvad üles Tallinna balletikool, Vanemuise tantsu- ja balletikool, Noor Ballett Fouetté ning Kaurikooli balletiklass, samutikülalisesinejad Praha eratantsukonservatooriumist ja keskhariduse erakoolist.

Kavas on katkendeid ja variatsioone klassikalistest ballettidest “Uinuv kaunitar”, “Coppelia”, “Luikede järv”, “Don Quijote”, aga ka “Stepptants”,  “Talking ’Bout Revolution, Don’t You Know?”, “Follow the Light” ning veel palju haaravaid tantsunumbreid.

Balletikontsert, mille korraldamise algtõukeks sai tšehhide soov Eestis esineda, annab Rakvere balleti tulihingelise eestvedaja Anne Nõgu sõnul harukordse võimaluse nautida nii mitme tantsukooli balletiõpilaste kui ka väliskülaliste etteasteid. Esimest korda Eestis viibiva Praha tantsukonservatooriumi trupis tantsivad seitse ja kaheksa aastat balletti õppinud noored.

“Eestist valisime esinema balletikoolid, sest need on harrastusest kõrgem tase. Nad võtsid kutse rõõmuga vastu,” rääkis Nõgu. Balletigala kava, mille pani kokku tantsija ja pedagoog Dmitri Harchenko, on Anne Nõgu hinnangul väga uhke ja võimas. Ta lisas, et Eesti mitme balletikooli õpilased õnnestus saada Rakverre esinema tänu talvisele ajale, sest kevadise balletifestivali ajal on koolides eksamid.

Anne Nõgu pakkus, et galakontsert annab Kaurikooli balletiklassile võimaluse “natuke tiibu kergitada” – olla laval koos balletikoolidega. Kontserdi korraldaja Keio Soomelti sõnul on siinsed inimesed õnnega koos, et Rakvere teatri lava on balleti tantsimiseks sobilik. “Neid majasid, kus tahetaks balletti vastu võtta, oleks palju rohkem, aga enamasti puuduvad seal vajalikud tingimused,” lausus ta. Balletigala teeb sissejuhatuse kevadisele Jõhvi balletifestivalile ning sellega loodetakse avada siinse publiku meeled kaunile klassikalisele tantsukunstile.

“Balletti natuke peljatakse, aga meie üks eesmärk ongi koolitada ja julgustada Rakvere ja Virumaa balletipublikut. Loodan, et leidub saalitäis inimesi, kes seda kaunist tantsu, muusikat ja ilu hindavad ja tahavad vaadata,” ütles Anne Nõgu. “Teiseks eesmärgiks on anda õpilastele praktiline balletiajalootund, et harjutada neid maast madalast balletti vaatama, samuti näidata vanematele, mida kujutab endast balletikooli õpilane ja kuhu ta võib jõuda.”